Kreacje


SUKNIE WIEJSKIE
- używały kobiety zamieszkujące wsie i mniejsze miejscowości. Strój składa się z luźnej spódnicy, zwykle kolorowej i uszytej z niegniecącego się materiału. Na co dzień kobiety zakładały spódnicę zwaną: CIASNOCHA - była to spódnica wiejska nie przestronna i fałdzista, lecz wąska z oszczędności. Górną część stroju kobiecego stanowiły bluzki, zrobione z lekkiego materiału, które zjawiły się na stale w ubiorze pod koniec XIX wieku. Wierzchnie okrycie dopełniały gorset i bolerko czyli krótka kamizelka z rękawami, noszona na bluzce lub na gorseciku umożliwiająca swobodę ruchów.


Takie stroje nosiły m.in.
: kwiaciarki, szynkarki


Strój wiejski składający się ze spódnicy uszytej z satyny cienkiej o wzorze łączki i bluzki z tkaniny wykończonej grubą, szeroką GIPIURĄ czyli koronką z nici jedwabnych lub lnianych, która była szczególnie modna w drugiej połowie XIX wieku Do tego stroju kobiety zakładały 2-3 halki. Jest to przykład sukni wiejskiej odświętnej na wyjścia np. do kościoła lub na randki.

Spódnica bordowa uszyta z grubego materiału na chłodniejsze dni z dodatkiem dwukolorowej kratki. Bluzka cotton z kamizelką w kratkę. To strój na piknik, na wyjścia do ogrodów, do zbierania owoców lub ziół.SUKNIE SPACEROWE - rozpowszechnione w miastach i dworkach, służyły paniom do przechadzek i przejażdżek powozami oraz do składania wizyt towarzyskich. Strój składał się z wygodnej sukni, kapelusza, pantofli, rękawiczek i parasolki.

Suknie szyto z lekkich, zwiewnych materiałów, swobodnie puszczonych.

Suknia zielona uszyta z grubej satyny sukienkowej wykończonej złotymi i czarnymi dodatkami. To przykład sukni spacerowo-wizytowej.


Suknia uszyta z grubej tafty w kolorze ciemnej brzoskwini. Strój składa się ze spódnicy i gorsetu ozdobionego niebieską lamówką. Jest to jedna z odmian sukni zwana TURNIURĄ.  To  suknia z wydatnym spiętrzeniem z tyłu bioder, modna pod tą nazwą w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku,  rozwinęła się z krynoliny. Strój wzbogaca torebka – sakiewka, z tego samego materiały i modny kapelusik. Suknie takie nosiły zamożne panie na spacery i wizyty.


Suknia barokowa XVIII wieczna uszyta z bistoru w kwiatki ,wykończona czarnymi i srebrnymi ozdobami.  Na szyi delikatna ozdoba z koronki.

 

SUKNIE BALOWE
- wykwintne, piękne suknie szyte z dobrych materiałów takich jak: jedwab, atłas, aksamit, które panie zakładały wybierając się na salony i bale. W takiej sukni panie prezentowały się doskonale w rytmie walca…. u boku eleganckiego pana w smokingu lub we fraku, modnych szczególnie u schyłku XIX wieku.

Suknia uszyta z białego atłasu i niebieskiego szyfonu w starodawnym stylu. Na głowie włosy schowane w otoczek wykończony koronką, który nosiły tylko panie zamężne. Takie suknie zobaczyć mogliśmy w filmie „Noce i Dnie”. Całość uzupełniają białe rękawiczki i wachlarz.


Suknia brzoskwiniowa, cukierkowa uszyta z cienkiej patyny. To spódnica z gorsetem wykończona koronką haftowaną, rękawy bufiaste czyli bardzo obszerne i zmarszczone z takimi samymi wykończeniami. Rękawiczki i wachlarz dopełniają całości.


Suknia czekoladowa uszyta z dzianiny atłasowej wykończonej bawełnianą szeroką koronką zwaną  BERTA – była to szeroka opaska z koronki lub jedwabiu, podobna do kołnierzyka, biegnąca wokół dużego wycięcia sukni kobiecej, szczególnie w strojach balowych. Koronkowa berta stanowiła odpowiednik prawdziwego kołnierzyka, nie istniejącego wobec odsłoniętej szyi. Modna szczególnie za czasów secesji, była echem obfitego przybrania z koronek noszonego za Ludwika XIV. Całość stroju uzupełnia koronkowy wachlarz w kolorze cappuccino. 


Skromna suknia balowa z cienkiej bordowej tafty dla młodej dziewczyny ozdobiona bogatą czarno-złotą tasiemką.
MODA DLA DZIECI - kolorowa, elegancka i ciekawie zdobiona wzbogacona ślicznymi pantofelkami, wachlarzami, kokardkami i parasolkami. Dzieci są najmilszymi modelami, w swoich strojach wyglądają naprawdę uroczo.

Sukienka balowa niebieska z kokardą.


Sukienka balowa
seledynowa z kokardą z tyłu, we włosach wstążka w takim samym kolorze.

 
Sukienka balowa granatowa.


Sukienka balowa czerwona.

  
Sukienka balowa czerwona z wachlarzem.

 
Sukienka spacerowa w kolorze oliwkowym, we włosach kokarda w tym samym kolorze.


Sukienka spacerowa z różyczką i kapelusikiem.


Sukienka wiejska.